System zapewniający bezpieczeństwo

System zapewniający bezpieczeństwo

Każda firma ma kluczowe dane takie jak bazy klientów, planowane strategie rozwoju czy wyniki finansowe, które nie powinny być powszechnie dostępne dla każdego, a jedynie dla pracowników ściśle związanych z tym konkretnym obszarem. Jak chronić takie dane? Pomocny może okazać się odpowiedni system, jak np. IAM. Co to jest i jakie korzyści może przynieść 

Co to jest IAM?

IAM, czyli identity access management to zaawansowane narzędzie, które umożliwia nadzór nad użytkownikami mającymi dostęp do krytycznych danych w firmie. System w zautomatyzowany sposób gromadzi informacje o tym, kto i w jaki sposób miał dostęp do poszczególnych danych.

Dzięki temu można monitorować działania konkretnych użytkowników. IAM daje możliwość sprawdzenia tożsamości poszczególnych pracowników, wykorzystując w tym celu narzędzia do zarządzania hasłami, częstą zmianę haseł oraz zaawansowane uwierzytelnianie. 

Dlaczego warto się zdecydować na taki system?

IAM pozwala zyskać pełną kontrolę nad tym kto i kiedy ma dostęp do jakich informacji. Jest to szczególnie ważne w większych firmach, gdzie jest dużo pracowników i działów, trudno więc byłoby zapanować nad wszystkim bez odpowiedniego narzędzia. IAM to jeden z podstawowych fundamentów bezpieczeństwa IT, który pozwala uniknąć nadużyć będących zagrożeniem dla przedsiębiorstwa. Więcej na temat tego, czym dokładnie jest system IAM i jak wykorzystać go w firmie, znajdziesz na stronie internetowej.