Skuteczne metody zabezpieczenia danych

Skuteczne metody zabezpieczenia danych

Ogromna ilość danych jakie na co dzień przetwarzane są w wielu firmach, wymaga szczególnej ochrony. Zabezpieczenia przed wyciekiem ważnych informacji gwarantują sprawne działanie firmy i unikanie strat finansowych i wizerunkowych. Nie bez znaczenia jest też spełnienie wymagań, jakie stawia przed przedsiębiorcami RODO. Jak zatem chronić kluczowe dane?

Bezpieczeństwo danych w firmie

Podstawą, aby zabezpieczyć się przed kradzieżą danych, jest sprawnie działający monitoring infrastruktury IT, a jego najważniejszym elementem jest monitorowanie serwerów. To właśnie na nich gromadzone są istotne dane związane z funkcjonowaniem firmy, takie jak bazy klientów, sprawozdania finansowe, plany rozwoju, poufne informacje o pracownikach i różne ważne dokumenty.

Odpowiednio dobrane narzędzie pozwala na monitorowanie infrastruktury IT, dając podgląd na to, co robią użytkownicy firmowych komputerów i serwerów. 

Jakie narzędzie do monitoringu IT?

Jednym z polecanych udogodnień i zabezpieczeń jest monitoring systemów IT. Pozwala on na rejestrowanie aktywności w postaci nagrań video, ale możliwy jest też dostęp w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa reakcja w przypadku wykrycia zagrożenia. Z jego pomocą można też od razu zablokować niepożądane działania. Monitoring IT pozwala na kontrolowanie serwerów pracujących w różnych systemach jak np. Windows, Linux, MacOS, Citrix czy Unix. Warto wprowadzić tego typu rozwiązania w swojej firmie.