Jak skutecznie zabezpieczyć poufne dane w firmie?

Jak skutecznie zabezpieczyć poufne dane w firmie?

Ochrona danych to niezwykle ważne zadanie dla każdej firmy. Dla wielu przedsiębiorstw wyciek danych może mieć katastrofalne skutki. Elementem systemu IT może być oprogramowanie DLP.

Co to za rodzaj oprogramowania?

Zapewnienie bezpieczeństwa poufnych danych to obowiązek, który wynika z przepisów RODO. W każdej firmie powinny zostać opracowane i wdrożone procedury, które mają chronić poufne dane przed kradzieżą czy przypadkowym ujawnieniem. Na system IT w firmie może składać się oprogramowanie DLP. Pojawia się jednak pytanie: DLP co to jest?

Okazuje się, że odpowiedź na pytanie DLP co to jest wcale nie jest trudna. Jest to specjalny rodzaj oprogramowania, które ma za zadanie zapobiegać utracie poufnych danych. Sama nazwa DLP znaczy Data Loss Prevention. Jest skrótem utworzonym od tego angielskojęzycznego sformułowania. Data Loss Prevention można przetłumaczyć na język polski jako zapobieganie utracie danych.

Jakie firmy mogą stosować DLP?

Data Loss Prevetion to obowiązek każdego podmiotu, który gromadzi poufne dane. Pod pojęciem poufnych danych kryją się zarówno dane osobowe, jak i dane biznesowe. Systemy DLP mogą działać w bardzo różny sposób. Systemy DLP są narzędziem, które może przykładowo zablokować próbę kradzieży danych.

Co ważne, systemy DLP mogą być wykorzystywane w różnych firmach niezależnie od ich wielkości. Znacznie nie ma także ilość dokumentów, które muszą być chronione. Oprogramowanie DLP jest bardzo skutecznym narzędziem zapobiegającym utracie danych.