Ważny element systemów IT w firmie

Ważny element systemów IT w firmie

Zapewnienie bezpieczeństwa poufnych danych to zadanie każdego przedsiębiorcy. W tym celu mogą oni wykorzystać systemy DLP.

Czym jest system DLP?

Wiele osób, na których spoczywa zapewnienie bezpieczeństwa danych z pewnością zastanawia się nad tym DLP co to jest. Warto więc przede wszystkim wyjaśnić DLP co to jest. Otóż systemy DLP składają się na firmowy system IT. Nazwa DLP jest skrótem utworzonym od sformułowania w języku angielskim Data Loss Prevention. Po przetłumaczeniu na język polski Data Loss Prevention znaczy zapobieganie utracie danych. Do wycieku danych w firmie dochodzi bardzo różnymi drogami.

Najczęściej jest to poczta elektryczna, przenośne nośniki pamięci (np. pendrive), komunikatory internetowe. Systemy DLP pozwalają na monitorowanie użytkowników i skutecznie zapobiegają utracie poufnych danych.

W jakich firmach takie systemy mają zastosowanie?

Data Loss Prevention jest specjalnym rodzajem oprogramowania. Oprogramowanie DLP ma bardzo wiele zalet. Jedną z tych bardziej ważnych jest to, że oprogramowanie może być wykorzystywane we wszystkich firmach, które chcą zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa danych, które gromadzą.

Nie ma znaczenia zarówno wielkość firmy, jak i rodzaj prowadzonej przez nią działalności. Oprogramowanie DLP uniemożliwia wyniesienie danych na zewnętrznych nośnikach pamięci. Ponadto pozwala na zablokowanie drukowania dokumentów oraz wykonywania screenshotów. Co więcej, systemy DLP mają jeszcze więcej możliwości. Na ich wdrożenie powinna zdecydować się każda firma.