Jak zapobiec wyciekowi danych

Jak zapobiec wyciekowi danych

Infrastruktura IT jest dzisiaj wykorzystywana na każdym kroku. Praktycznie każde przedsiębiorstwo przechowuje obecnie cenne informacje w bazach danych bądź e-mailach. Wraz z tym dużego znaczenia nabrało stosowanie rozwiązań, które zapobiegają wyciekowi danych. Narzędziem bardzo przydatnym jest DLP.

DLP – co to jest?

Data Loss Prevention to pochodzące z języka angielskiego sformułowanie, które zapobiega utracie danych. Od Data Loss Prevention został utworzony skrót DLP. Możliwości, jakie ma system są bardzo duże. Dla firm istotne jest to, że DLP zapobiegają ryzyku, które wiąże się z utratą istotnych danych.

Systemy DLP nabierają ogromnego znaczenia także w kontekście RODO. Zapobiegając kradzieży danych osobowych, systemy jednocześnie pozwalają uniknąć płacenia wysokich kar finansowych, które na przedsiębiorstwo łamiące RODO może nakładać Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Jakie aktywności użytkowników można monitorować?

Systemy DLP umożliwiają monitorowanie przesyłania ważnych dla każdej firmy danych. System DLP chroni dane osobowe pracowników i klientów. Umożliwia monitorowanie również dokumentów poufnych, które dotyczą kwestii finansowych czy planowanych strategii.

Istotne jest to, że system DLP znajduje zastosowanie w każdej firmie niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności. Wiele możliwości, które posiada system sprawia, że jego wdrożenie przynosi firmie wiele wymiernych korzyści. Jest narzędziem niezwykle skutecznym, którego wdrożenie na pewno warto wziąć pod uwagę.