Ochrona przed wyciekiem i kradzieżą danych

Ochrona przed wyciekiem i kradzieżą danych

W każdej firmie gromadzone są dane, które nie powinny trafić w ręce osób postronnych. Ochrona danych klientów, kontrahentów czy podejmowanych działań biznesowych jest koniecznością. Bardzo skutecznym narzędziem jest Data Loss Prevention czyli DLP.

Jakie możliwości ma system?

Data Loss Prevention nazwa, która została przyjęta dla oprogramowania komputerowego. Oprogramowanie zostało stworzone specjalnie z myślą o zapobieganiu przypadkowemu lub zamierzonemu wyciekowi danych z firmy. System DLP został stworzony w taki sposób, aby nie tylko filtrował przepływające informacje, ale też blokował próbę ich kradzieży.

W skład DLP wchodzą bardzo różne narzędzia. Oznacza to, że DLP jest narzędziem bardzo wszechstronnym. Wdrażając system można między innymi monitorować aktywność pracowników. System DLP umożliwia zablokowanie dostępu do firmowej sieci IT tym pracownikom, którzy naruszyli politykę bezpieczeństwa w firmie.

Jakie dane może chronić DLP?

Systemy DLP mogą chronić różne informacje i pliki, które z punktu widzenia danej firmy są dla niej kluczowe. Wdrażając systemy można zabezpieczyć przed wyciekiem nie tylko dane klientów i kontrahentów.

Mogą zapewnić bezpieczeństwo także danym finansowym firmy. Systemy DLP umożliwiają zarządzanie nie tylko komputerem i serwerem. DLP to system, który świetnie sprawdza się do zarządzania znajdującymi się w firmie urządzeniami, które wykorzystują port USB. Urządzenia te są jednymi z częstszych kanałów wycieku poufnych danych.